You Are Here: Home » Wellness » Suplementy diety » Czy rzeczywiście potrzebujesz suplementów diety?

Czy rzeczywiście potrzebujesz suplementów diety?

Idealnie byłoby gdybyśmy mogli codziennie zaopatrywać się w świeże warzywa i owoce, zrywane najpóźniej 1 dzień przed sprzedażą w stanie pełnej dojrzałości. Gdyby pochodziły z terenów uprawnych bogatych w magnez, żelazo, miedź, selen, mangan, cynk i inne pierwiastki i nie potrzebowały do dojrzewania żadnych chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów sztucznych.

Ale niestety, tak nie jest!

Ziemia, na której hoduje się rośliny, jest coraz bardziej wyjałowiona. Rośliny tracą odporność, chorują i potrzebują środków chemicznych, aby móc ochronić się przed szkodnikami. Używamy herbicydów, pestycydów, modyfikujemy naszą żywność genetycznie. Nawozy sztuczne, stosowane do hodowli roślin, zawierają tylko azot, fosfor i potas. Gdzie jest pozostałych kilkadziesiąt minerałów niezbędnych do życia i rozwoju roślin?

Rośliny potrzebują do wzrostu i dojrzewania nie tylko dobrej ziemi, ale też czystej wody i powietrza. Ziemia jest wyjałowiona, powietrze zanieczyszczane spalinami i dymami przemysłowymi, a woda skażona niezliczoną ilością związków chemicznych.

Zanim produkty roślinne trafią na talerz, przebywają długą drogę. Często świeże warzywa i owoce przemierzają tysiące kilometrów i ich transport trwa nie rzadko tydzień. Pozostaje w nich często 50% tego, co potrzebuje nasz organizm. Na domiar złego żywność, która jest w supermarketach, jest zwykle przetworzona, a składniki jakie są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zdążą często zniknąć.

Ilość świeżych warzyw i owoców, w naszym dziennym jadłospisie, rzadko wynosi od 500 do 1000 gram dziennie. 

90% dzieci w wieku 4-10 lat nie spożywa rekomendowanej dawki 400 g warzyw dziennie, co wynika z nieprzestrzegania tych zaleceń przez pokolenie rodziców.

Do tego 50% pokarmów to gotowe produkty, wymagające tylko podgrzania, wcześniej poddane działaniu wysokiej temperatury pozbawione, niezbędnych do prawidłowego trawienia, naturalnych enzymów, zawierające niezdrowe tłuszcze, szybko wchłaniające się węglowodany, pozbawione są pełnowartościowego białka. Struktura cząsteczkowa takich składników jest zniekształcona i organizm rozpoznaje ją jako  toksynę, podwyższając poziom białych ciałek we krwi, charakterystyczny dla procesów zapalnych.

W związku z tym większość z nas nie jest w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych mikroelementów, witamin i antyoksydantów. Ideałem byłoby zmienić tę sytuację, sięgając przyczyn. W wielu przypadkach nie jest to możliwe. To, co możesz zrobić od razu, zanim zmienisz swoje nawyki, to sięgnąć po  odpowiednie suplementy diety.

Sprawdź, czy któreś z poniższych twierdzeń jest prawdziwe w Twoim przypadku:

  • Masz nadwagę (BMI > 25) lub chcesz trochę schudnąć.
  • Przeważnie kupujesz obiady na mieście, jadasz przekąski fast food lub słodycze.
  • Mieszkasz w mieście (zanieczyszczenie) lub palisz tytoń.
  • Osiągnąłeś lub przekroczyłeś wiek średni (40 lat).
  • Gotowe lub przetworzone dania stanowią przynajmniej 50% Twojej diety.
  • Nie spożywasz dziennie trzech posiłków i dwóch przekąsek.
  • Nie wystawiasz się na działanie promieni słonecznych przez ok. 20 minut dziennie.
  • Nie spożywasz codziennie 500 – 1000 g świeżych warzyw i owoców.
  • Nie spożywasz codziennie orzechów, ziaren, zielonych warzyw liściastych lub ryb.

Jeśli któreś z tych twierdzeń jest dla Ciebie prawdziwe, a zwłaszcza jeśli takich twierdzeń zaznaczyłeś kilka, to oznacza, że korzystanie z suplementów diety może mieć na Ciebie dobry wpływ. Zainteresuj się zdrowym stylem życia i zbilansowanym odżywianiem. Jeśli podejrzewasz, że  zawartość witamin, minerałów i antyoksydantów w produktach, które kupujesz nie jest wystarczająca, uzupełnij dietę suplementami.

 

Copywrite by Joanna Szablińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top