You Are Here: Home » Aktywność » Jak możesz zahamować proces starzenia?

Jak możesz zahamować proces starzenia?

Od wieków człowiek poszukiwał sposobu na wieczną młodość. Okazuje się, że trzeba czasem ciężko na nią zapracować, i to dosłownie. Badania naukowe wykazały, że trening siłowy może efektywnie hamować postępowanie procesu starzenia się w organizmie. Wraz z upływem czasu tracimy masę mięśniową, a tym samym wytrzymałość i silę. Ale szczęśliwie się składa, że ćwiczenia siłowe, które utrzymują masę mięśniowa w kondycji, mogą wpłynąć na powstrzymanie starzenia się organizmu. Naukowcy, Hellena Bellardini i Michail Tonkonogi, w nowo wydanej książce „Senior power – ćwiczenia siłowe dla seniorow”, zwracają uwagę na to, że ćwiczenia siłowe mogą powstrzymać nie tylko zwyrodnienia stawów, ale  również rozwój cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Szkoda, ze książka nie okazała się jeszcze w tłumaczeniu polskim.

Jeśli chodzi o kondycję fizyczną, należy rozróżnić dwa pojęcia – siłę i wytrzymałość.  Ludzie starsi potrzebują treningu, który zwiększa obie właściwości mięśni. Ma to znaczenie jeśli chodzi o komfort życia,  np przy podnoszeniu się z krzesła lub szybkim przejściu przez ulicę. Naukowcy opowiadają się zatem za takim treningiem, który ukierunkowany jest właśnie na te dwie właściwości mięśni. Nie jest to żaden nadzwyczajny trening. Są w nim wszystkie elementy tradycyjnego treningu siłowego, zawiera jedynie więcej ćwiczeń na szybkie kurczenie się mięśni. Jeśli chodzi o obciążenie, powinno ono być dość duże, aż do wielkości 7o-80% tego, co jest się w stanie podnieść  jednorazowo. Natomiast nie trzeba wtedy stosować dużej ilości powtarzań ćwiczeń.

Największe zmiany w mięśniach, polegające na osłabieniu ich funkcji, następują w wieku 60 lat. Zmniejsza się zarówno wytrzymałość, jak i siła mięśni. Jeśli zauważamy, że zmniejszyła się ich wytrzymałość, to oznacza że siła również. Dlaczego tak się dzieje? Człowiek posiada dwie grupy włókien mięśniowych: powolne, zwane typem-1, są one odpowiedzialne za wytrzymałość mięśni i szybkie, zwane typem-2, odpowiedzialne za siłę mięśni.  Wraz z upływem czasu zanikają włókna typu-2.  Dzieje się tak dlatego, że komórki nerwowe w centralnym układzie nerwowym, z którymi włókna nerwowe tego typu pozostają w kontakcie, umierają. Wtedy te włókna mięśniowe są zdezorientowane i mogą zanikać. Mogą jednak zostać zaadoptowane przez włókna typu-1. Oznacza to, że starsi ludzie mają mniej włókien typu-2, ale za to więcej typu-1, stajemy się bardziej wytrzymali, ale za to słabsi. Utrata siły mięśni powoduje ograniczenia życiowe. Trudno jest strasznym ludziom się przemieszczać na własną rękę, częściej pozostają w domu, a to jeszcze bardziej przyczynia się do zaniku mięśni, zwyrodnienia stawów i gorszej kondycji psychicznej. Pojawia się poczucie izolacji i w konsekwencji depresja. Dlatego treningi, poprawiające sile mięśni, mogą mieć niesamowicie pozytywne efekty na jakość życia ludzi starszych.

Złotym wiekiem dla treningu siłowego jest wiek dojrzały, rezultaty mogą przyjść szybko i być odczuwalne bardzo pozytywnie

Możliwość odpowiedzi na trening siłowy, nie zmniejsza się wraz z wiekiem. 80-latek może trenować i stać się tak samo silny, jak niewytrenowany 30 latek. Ostatecznie jest sprawą indywidualną, jak starszy organizm odpowie na trening, ale badania naukowe wykazują,  że osiągnięcie dobrej kondycji jest całkowicie możliwe nawet w podeszłym wieku. Ćwiczenia siłowe, w szybkim tempie i z dużym obciążeniem, otrzymały zielone światło od naukowców zajmujących się procesami starzenia organizmu.  Może to być bardzo uciążliwe, ale warto się odważyć.  To wspaniale uczucie kiedy czujemy się silni.  Zdrowe silne ciało, daje możliwości lepszego życia. Pod wpływem treningu, mięśnie wytwarzają również substancje przeciwzapalne – miokiny, które wpływają na zmniejszenie zapadalności na wiele chorób, w tym nowotwory. Ważne aby zacząć trenować pod okiem trenera, który dobierze odpowiednie ćwiczenia.

Copywrite by Joanna Szablińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top