You Are Here: Home » Aktywność » Zobacz moją gimnastykę leczniczą QiGong!

Zobacz moją gimnastykę leczniczą QiGong!

Co to jest Qi-gong?

Medycyna chińska, której tradycja sięga kilku tysięcy lat przed nasza erą,  składa się z zasadniczych elementów:  leczenia żywieniem, ziołolecznictwa, akupunktury i gimnastyki leczniczej  Qi-Gong.

Filozofia tej medycyny mówi, że czerpiemy energię z trzech źródeł: jedzenia, oddechu i otrzymujemy ją wraz z narodzinami.  Przepływ tej energii w naszym ciele może być prawidłowy, ale również może być zaburzony, czego objawem są choroby.

Qi-Gong oznacza pracę z tą energią.  Jest to starożytna chińska sztuka z uświadamiania sobie tej energii  i uczenia się, jak kontrolować jej przepływ, poprzez precyzyjną choreografię postawy, ruchu, techniki oddechowej i medytacji. Qi-gong uczy psychofizycznej regulacji, czyli przywracania równowagi i zdrowia, prawidłowej funkcji wszystkich organów, ciśnienia krwi, a nawet przyswajania substancji odżywczych.

Jakie są korzyści  z gimnastyki Qi-Gong ?

Poprzez uświadomienie sobie obecności tej energii i jej regulowanie wraz z  układami choreograficznymi, możemy wpłynąć na funkcje wszystkich naszych organów wewnętrznych,  zharmonizować  nasz umysł i ciało. Zniwelować destrukcyjne działanie codziennego stresu.

Dla kogo przeznaczona jest ta gimnastyka?

Qi-Gong to gimnastyka lecznicza, przeznaczona dla ludzi w każdym wieku, dla kobiet w ciąży, dla osób  z różnymi chorobami. Zalecana dla osób niepełnosprawnych.

Posiada on tysiące form i figur. Ludzie młodzi, którzy chcą wydobyć ze swojego ciała  siłę, harmonię, grację ruchów, mogą ćwiczyć formę połączoną ze sztuką walki np. taniec z szablą, co doskonale rozwija czujność,  refleks, siłę.  Dla osób kochających taniec polecana jest forma pełna pięknych figur zaczerpniętych z ruchów zwierząt i ptaków – np. tańczący żuraw, tygrys. Dla ludzi starszych, który chcą  cieszyć się dłużej zdrowiem, dla kobiet w ciąży, polecam spokojną formę – Sześć tajemnych słów. Ludzie chorzy mogą ćwiczyć Qi-Gong, aby leczyć choroby, lub uzupełniać leczenie chorób. Ta gimnastyka jest również zalecana, w specjalnej formie, dla ludzi z porażeniami, gdzie szczególne jest ważne przywrócenie krążenia energii w organizmie.

W Chinach codziennie rano tysiące ludzi ćwiczy Qi-Gong w parkach i na ulicach. Aktywność fizyczna pozwala zacząć dzień w równowadze, harmonii i szczęściu.

Zdjęcie zrobiłam o godzinie 8 rano  w parku miejskim w Pekinie, podczas jednego z moich pobytów w Chinach

 

  • Magdalena Koźlicka

    Rewelacyjny filmik – gratuluję!

Copywrite by Joanna Szablińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top